اصطلاحات رایج در سئو

اصطلاحات سئو | بیش از 200 کلمه تخصصی در مفاهیم سئو آپدیت 2021

این لیست از اصطلاحات سئو شامل بیش از 200 کلمه رایج در سئو است که بر اساس حروف الفبا از بروزترین منابع معتبر برگرفته شده. برای درک بهتر مباحث سئو و آموزش ها، آشنایی با این اصطلاحات توصیه میشود.

حرف A

Above The Fold یا بالای پوشه

بالای صفحه معمولاً اولین چیزی است که کاربران وب سایت هنگام مشاهده در صفحه وب شما بدون پیمایش مشاهده می کنند. اصطلاح “Above The Fold” از روزنامه ها برگرفته شده زیرا قبلاً به صورت نصف شده تحویل داده می شدند و نیمه بالای صفحه اول روزنامه از آنجا که این اولین چیزی بود که مردم میدیدند (بدون باز کردن روزنامه) مهم تلقی شد.

Algorithms یا الگوریتم ها

از رایج ترین اصطلاحات سئو میتوان اشاره کرد به الگوریتم ها. الگوریتم (که به آن Algo یا الگوریتم گوگل نیز گفته می شود) فرمول هایی است که موتورهای جستجو برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده می کنند. آنها همیشه در حال تحول و تغییر هستند، و به همین دلیل مهم است که بازاریابان دیجیتال و کارشناسان سئو از آخرین تحولات آنها مطلع باشند. موتور جستجوهایی مانند Google ،Bing ،Yahoo و Baidu از الگوریتم ها برای تعیین رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می کنند.

Algorithm Update به روز رسانی الگوریتم

بروز رسانی الگوریتم تغییرات مکرری است که در الگوریتم های موتور جستجو ایجاد می شود تا نتایج جستجوی بهتری را ارائه دهد. گوگل همیشه الگوریتم خود را بروز می کند تا بتواند در وب کارآمدتر و دقیق تر باشد. برخی از بروز رسانی ها جزئی هستند و برخی دیگر ممکن است مهمتر باشند. مانند تغییر در سیستم رتبه بندی.

Alt Text یا متن جایگزین

متن جایگزین یا Alt Text ویژگی ای از HTML است که ظاهر و توضیحات یک تصویر را در یک وب سایت نشان می دهد. برای کاربرانی که به خواننده های صفحه و روبات های موتور جستجو متکی هستند ، اهمیت دارد زیرا معنای یک تصویر را ارائه می دهد.

Accelerated Mobile Pages یا AMP

یکی دیگر از اصطاحات سئو AMP است به بارگیری سریعتر صفحات در دستگاه های تلفن همراه کمک می کند. صفحه AMP یک صفحه وب است که به سبکی خاص طراحی شده و زمان بارگذاری سریع را برای نمایش در دستگاه های تلفن همراه فراهم می کند. این امر با استفاده از ترکیبی از فن آوری های وب مانند HTML ، CSS و جاوا اسکریپت به این هدف می رسد. با پروژه AMP ، هدف Google این است که با کاهش زمان بارگیری محتوا، وب را در دسترس دستگاه های تلفن همراه قرار دهد.

Anchor Text یا لنگر نویسه

Anchor Text یک تکه از متن است که وقتی در یک پیوند فرامتن قرار می گیرد، به صورت یک عبارت یا کلمه آبی رنگ نمایش داده می شود. این نوع رشته از حروف معمولاً در متن یک مقاله آنلاین یافت می شود و با دنبال کردن پیوند، خواننده را به سند دیگری می برد. انکر تکست از مفاهیم کلیدی در سئو است زیرا در صورت استفاده صحیح از آن می توانید رتبه صفحات در نتایج موتورهای جستجو (SERPs) را افزایش دهید. Anchor Text ها از جمله اصطلاحات سئو هستند که بیشتر در زمینه لینک سازی استفاده میشوند.

هوش مصنوعی یا Artificial Intelligence (AI)

هوش مصنوعی (AI) در سئو شبیه سازی فرایندهای هوش انسانی توسط ماشین ها، به ویژه سیستم های رایانه ای است. می توان آن را در بسیاری از جنبه های زندگی انسان و جامعه به کار برد. به عنوان مثال ، می توان از آن در آموزش ، مراقبت های بهداشتی و حتی اجرای قانون استفاده کرد. هوش مصنوعی یک اصطلاح گسترده است که می تواند برای توصیف هر وظیفه ای استفاده شود که در آن ماشین از نوعی الگوریتم برای انجام کار استفاده می کند… اغلب با ورودی محدود یا بدون نیروی انسانی.

ASO یا بهینه سازی فروشگاه آنلاین

از کم کاربرد ترین اصطلاحات سئو در ایران است. ASO یا بهینه سازی در فروشگاه آنلاین به فرایند بهبود دید و رتبه بندی برنامه ها در فروشگاه های آنلاین اشاره دارد. هدف ASO این است که برنامه ای در فروشگاه های آنلاین (عمدتا در Google Play و iTunes) قابل مشاهده باشد زیرا این امر بارگیری ها را افزایش می دهد که به نوبه خود می تواند درآمد را برای تجارت شما افزایش دهد.

Authority یا اقتدار

یکی دیگر از اصطاحات سئو اعتبار یا Authority، عبارت است از میزان پیوندهای یک وب سایت یا صفحه وب که از سایر وب سایت ها و صفحات مربوطه آنها دریافت میشود. با کسب پیوندهای ورودی از سایر وب سایت های معتبر می توان اقتدار یک دامنه و صفحات آنرا افزایش داد. یک صفحه وب با کیفیت بالا معمولاً پیوندهای ورودی بیشتری نسبت به صفحات با کیفیت پایین کسب می کند. این امر باعث می شود موتورهای جستجو بتوانند محتوای صفحه وب را راحت تر و زودتر درک کرده و بر اساس آن رتبه بندی کنند.

حرف B

بیدو یا Baidu

Baidu موتور جستجوی محبوب در چین است. بیدو یک موتور جستجوی چینی زبان، یک بستر تبلیغات آنلاین، یک پلت هوش مصنوعی و سازنده برنامه ها و خدمات تلفن همراه است. این شرکت طیف وسیعی از محصولات، از جمله موتور جستجوی برنامه Baidu، بستر تبلیغات برنامه Baidu، نوار پست Baidu، سرویس تحویل Baidu Takeout و غیره را ارائه می دهد.

بک لینک یا Backlink

بک لینک (به آن پیوند ورودی نیز گفته می شود) که از پرکاربرد ترین اصطاحات سئو است، لینکی است از یک وب سایت به وب سایت دیگر. هر پیوند خارجی که به وب سایت شما اشاره می کند، یک پیوند بک لینک است. بک لینک انواع مختلف دارد که مشهورترین دسته بندی آن Follow و Nofollow است.

زیر پوشه یا Below The Fold

شاید یکی از اصطلاحات سئو که کمتر شنیده باشید این گزینه باشد. زیر پوشه به مواردی که در یک صفحه وب گفته میشود که هنگام بارگیری و مرور در پایین صفحه قابل مشاهده است هستند. زیر پوشه برای توصیف محتوا در زیر صفحه وب هنگام بارگیری استفاده می شود. می توان از آن برای نشان دادن جایی که کاربر باید برای مشاهده محتوای بیشتر در صفحه به آن مراجعه کند، استفاده کرد.

Bing یا بینگ

بینگ (یا مایکروسافت بینگ) دومین موتور جستجوی محبوب است که توسط مایکروسافت اداره می شود. مشابه Google، بینگ نیز خدمات جستجوی متفاوتی مانند جستجوی وب، ویدئو، نقشه ها، تصاویر و موارد دیگر را ارائه می دهد. بینگ هنگام ارزیابی و رتبه بندی وب سایت ها 1000+ عامل را در نظر می گیرد. سهم بازار جهانی بینگ 6 درصد است و سهم گوگل در بازار 88 درصد است.
the لیست اپراتورهای جستجوی Bing را بررسی کنید تا ویژگی های جستجوی پیشرفته این موتور جستجو را کشف کنید.

الگوریتم برت یا بروز رسانی BERT

الگوریتم BERT یک نوع جدید و قدرتمند از الگوریتم گوگل بر مبنای هوش مصنوعی است که قادر به درک زبان انسان یا NLP به شکل جامع تری است. BERT مخفف Bidirectional Encoder Representations from Transformers است و یک شبکه عصبی است که برای بررسی دقیق زبان با بررسی شیوه های مختلف از ترکیب کلمات طراحی شده است.

سئو کلاه سیاه یا Black Hat SEO

یکی دیگر از اصطاحات سئو Black Hat SEO اصطلاحی برای خدمات بهینه سازی وب است که با دستورالعمل های موتور جستجو مغایرت دارد. این مغایرت شامل تکنیک هایی مانند چپاندن کلمات کلیدی در متن، پیوند هرزنامه یا Spam، و استفاده از برنامه های خودکار یا ربات ها برای دستکاری رتبه ها است. کاربران می توانند از تاکتیک های کلاه سیاه برای رتبه بندی سایت های خود استفاده کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند لیستی از پیوندها را از سایتهای معتبر خریداری کرده و آن پیوندها را بدون اطلاع از محتوای آن سایتها به سایت خود اضافه کنند. این روش اغلب توسط اسپمرها و هکرها استفاده می شود تا سایت آنها قانونی به نظر برسد. برای توضیحات بیشتر به مقاله رنگ کلاه در سئو مراجعه کنید.

نرخ پرش از وبسایت یا Bounce Rate

نرخ پرش از وبسایت به درصدی از بینندگان وب سایت شما گفته می شود که بدون هیچ گونه اقدامی از وب سایت شما و در طی زمانی کوتاه خارج می شوند. فرض کنید کاربری روی پیوند وب سایت شما در SERP های Google کلیک کرده ، برای خواندن صفحه به طور کامل اسکرول کرده و به هیچ وجه با وب سایت تعامل نداشته است (کلیک روی پیوند دیگر، پر کردن یک فرم و غیره). این بازدید به عنوان “پرش از وبسایت” محسوب می شود. نرخ پرش از جمله اصطلاحات سئو است که در تحلیل های سئو زیاد استفاده میشود.

کلمه کلیدی برند شده یا Branded Keyword

کلمه کلیدی برند شده یک شناسه است که شرکت شما و محصولات یا خدمات آن را از سایر شرکت ها متمایز می کند. کلمه کلیدی برند شده می توانند جزء کلیدی در بازاریابی، برندسازی و استراتژی SEO باشند. آنها به شما کمک می کنند تا کسب و کار شما به عنوان انتخاب نهایی در نظر مشتریان بالقوه ظاهر شود.

ناوبری خرده نان یا Breadcrumb Navigation

خرده نان یا Breadcrumb یک راهنمای ناوبری است که موقعیت فعلی یک کاربر در وب سایت یا یک برنامه تحت وب را نشان می دهد ، مکانهای قبلی و (معمولاً) اقدامات احتمالی را نشان می دهد. آرد سوخاری مدتی است که وجود دارد. آنها از داستانی درباره هانسل و گرتل سرچشمه می گیرند که خرده نان را ترک می کنند تا از طریق جنگل به خانه بازگردند. اما اکنون آنها بیشتر در وب سایت ها و برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرند تا کاربران را به مقصد اصلی خود بازگردانند.

لینک شکسته یا Broken Link

لینک شکسته یا Broken Link، نشانی اینترنتی است که صفحه وب را بر نمی گرداند. ممکن است آن صفحه از وب سایت حذف شده باشد، وجود نداشته باشد (نشانی اینترنتی اشتباه) و یا بدون تغییر مسیر مناسب به صفحه جدیدتری منتقل شده باشد. هنگامی که کاربر روی پیوند شکسته کلیک می کند، با صفحه خطای 404 مواجه می شود. پیوندهای شکسته می توانند برای تجربه کاربری (UX) مضر باشند و در نتیجه به SEO یک وب سایت آسیب برساند.

حرف C

حافظه پنهان یا Cache Memory

از دیگر اصطلاحات سئو تکنیکال میتوان اشاره کرد به حافظه پنهان که به معنی حافظه ای است که برای استفاده در آینده در مکانی نزدیک (یا مخفی) ذخیره شده است. در رایانه ها، حافظه پنهان می تواند سخت افزاری (مانند حافظه پنهان در پردازنده ها) یا تخصیص نرم افزاری باشد که برخی از مهمترین یا پرکاربردترین داده ها را به طور موقت ذخیره می کند تا سرویس ها سریعتر ارائه شوند. Cache در وب عبارت است از ذخیره بخشی از داده های وب در یک دستگاه (رایانه کاربر یا تلفن هوشمند یا سرور)، بنابراین اگر دوباره با همان دستگاه به وب سایت دسترسی پیدا کنید، می توانید سریعتر از قبل سرویس را دریافت کنید. حافظه پنهان وب در پرونده های مرورگر ذخیره می شود.

صفحه ذخیره شده یا Cached Page

یک صفحه ذخیره شده می تواند به معنای یک صفحه وب باشد که به طور کامل توسط سرورهای یک موتور جستجو (مانند Google یا Bing) ذخیره شده است. حتی در صورت خرابی وب سایت، یک صفحه وب توسط مرورگر کاربر ذخیره می شود (در دستگاه محلی). بنابراین حتی اگر کاربر به اینترنت دسترسی نداشته باشد ، ممکن است به برخی (یا همه) اطلاعات آن صفحه (از طریق داده های ذخیره شده) دسترسی داشته باشد. صفحات ذخیره شده گاهی به کاربران کمک می کنند تا اطلاعات منسوخ را که در وب سایتی به روز شده است و دیگر در هیچ صفحه وب “زنده” وجود ندارند ، بیابند.

فراخوان به عمل (CTA) Call To Action

یکی دیگر از پرکاربرد ترین اصطاحات سئو فراخوان به عمل یا CTA، عبارتی است که خواننده را تشویق می کند تا اقدامی را انجام دهد. دعوت به عمل می تواند یک کلمه یا جمله باشد. به عنوان مثال، “اکنون سفارش دهید” یا “از این پیشنهاد استفاده کنید”. فراخوان به اقدام به گونه ای طراحی شده است که خواننده را با محتوا درگیر کند تا بتواند به مشتری تبدیل شود.

ccTLD یا code country Top-Level Domain

ccTLD یک پسوند دامنه است که برای کد کشور خاصی مانند com.au. استفاده می شود. و مخفف عبارت code country top-level domain است. از این کدها برای تمایز بین همه وب سایت هایی که ثبت شده اند استفاده می شود ، بنابراین به راحتی توسط کاربران قابل تشخیص هستند.

طعمه کلیکی یا Clickbait

Clickbait نوعی محتوای دیجیتالی برای جلب توجه است که معمولاً دارای پیوند است. به طور معمول توسط وب سایت هایی که درآمد از طریق تبلیغات آنلاین ایجاد می کنند استفاده میشوند.

در لفافه پیچیدن یا Cloaking

پنهان کردن استفاده از یک صفحه وب برای ارسال خزنده موتورهای جستجو به صفحه ای متفاوت از کاربران است. پنهان کردن ، هنگامی که به عنوان یک تاکتیک در SEO استفاده می شود ، اغلب عمداً برای گمراه کردن و دستکاری موتورهای جستجو به منظور افزایش رتبه استفاده می شود.

Comment Spam یا نظردهی هرز

هرزنامه نظرات نوعی هرزنامه است که می تواند در وبلاگ ها، انجمن ها و سایر قسمت های وب یافت شود. معمولاً به صورت نظرات قابل مشاهده بر روی پست های وبلاگ دیده میشود. هدف از ارسال نظردهی هرز این است که نظر مانند بازخورد مشروع به خوانندگان جلوه داده شود. هرزنامه نویسان نظرات معمولاً از آدرس های ایمیل جعلی استفاده می کنند و پیوندهایی را به سایت ها یا محصولاتی که قصد فروش آنها را دارند ارجاع میدهند. آنها همچنین پیوندهایی حاوی بدافزار ارسال می کنند که با کلیک بر روی آنها می تواند رایانه شما را آلوده کند.

خزنده یا Crawler

خزنده ها یا Crawlerها یکی دیگر از پرکاربردترین اصطاحات سئو هستند. برنامه ها یا ربات هایی مجازی (Bot) هستند که توسط موتورهای جستجو برای یافتن محتوایی که در سایت خود منتشر کرده اید استفاده میشوند. یک خزنده یا روبات از صفحه ای بازدید می کند، آن را تجزیه و تحلیل می کند، سپس اطلاعات را برای استفاده در فهرست بندی در نتایج جستجو استخراج می کند.

بودجه خزش یا Crawling Budget

بودجه خزیدن مقدار زمان و منابعی است که یک موتور جستجو برای خزیدن و فهرست بندی صفحات وب سایت شما صرف می کند. من همچنین کل راهنمای بهینه سازی بودجه خزنده را دارم که توصیه می کنم آن را بررسی کنید.

Canonical Tag یا تگ متعارف سازی

یک نشانی اینترنتی Canonical، یک صفحه وب است که معتبر و مرجع تلقی می شود و با استفاده از تگ های HTML به عنوان چنین صفحه ای انتخاب می شود. هدف از استفاده از Canonical Tag این است که به موتورهای جستجو کمک کند تا تشخیص دهند که کدام نسخه از صفحه وب را باید درمیان صفحات مشابه با محتوای مشابه یا یکسان، در نتایج خود نمایش دهند. این لغت یکی از مهمترین اصطاحات سئو و کاربردی ترین تگ های سئو است.

متعارف سازی یا Canonicalization

در SEO، از فرایند Canonicalization برای انتخاب یک URL به عنوان اصلی و نشان دادن آن به عنوان تنها نماینده از یک دامنه و یک کلمه کلیدی میان صفحات مشابه برای موتورهای جستجو استفاده می شود. به بیان دیگر به عمل استفاده از Canonical Tags به صورت Canonicalization یاد میشود.

Core Web Vitals یا حیاتی های هسته وب

Core Web Vitals مجموعه ای از معیارهای عملکرد Google است که جنبه های کلیدی تجربه صفحه کاربر را برجسته می کند. Core Web Vitals شامل 3 معیار زیر است:
• Largest Contentful Paint (LCP) که بر زمان بارگذاری تمرکز می کند.
• First Input Delay (FID) که مربوط به تعامل است.
• Cumulative Layout Shift (CLS) که بر ثبات بصری تمرکز می کند.

بازاریابی محتوا یا Content Marketing

بازاریابی محتوا در مورد فعالیتهایی است که در زمینه ایجاد، توزیع و ترویج محتوا با یک هدف تجاری انجام می شود. این پروسه شامل ایجاد محتوای مرتبط، تبلیغ محتوا در رسانه های اجتماعی، شرکت در بحث های آنلاین در مورد این موضوع و انتشار اطلاعات از طریق بازاریابی ایمیلی و تکنیک های مشابه است.

تجزیه و تحلیل رقیب یا Competitor Analysis

تجزیه و تحلیل رقبا یک تکنیک برای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی است که به شما کمک می کند درک کنید رقبای شما به صورت آنلاین چه کار می کنند. هنگامی که رقبای خود را تجزیه و تحلیل می کنید، می توانید از کلمات کلیدی که برای آنها رتبه بندی خوبی دریافت میکنند را پیدا کنید و برای کسب رتبه در صفحات وبسایت خود الگوبرداری کنید.

محتوای سنگ بنا یا Cornerstone Content

محتوای سنگ بنای معمولاً بخش اصلی وب سایت است. این مهمترین محتوایی است که هر بازدید کننده باید بخواند.

قابلیت خزش یا Crawlability

Crawlability به فرایندی گفته می شود که خزنده ها را قادر می سازد تا به راحتی در وبسایت شما حرکت کنند، مطالب را در وب سایت شما بیابند و به طور کارآمد تحلیل کنند. هنگامی که به خزش در وبسایت و صفحات آن به خوبی انجام شود، می تواند رتبه بندی SEO را بهبود بخشد و نرخ پرش را کاهش داده و نرخ کلیک یا CTR را افزایش دهد.

CTR یا Click Through Rate یا نرخ کلیک

CTR مخفف عبارت “Click Through Rate” است و یکی دیگر از اصطاحات سئو است که در تحلیل ها استفاده میشود. نرخ کلیک معادل است با تعداد افرادی است که روی لینک و یا تبلیغ بنری مشخص شده ای کلیک می کنند، تقسیم بر تعداد افرادی که آن را مشاهده می کنند.CTR ها را می توان با استفاده از فرمول زیر محاسبه کرد.

CTR = (روی پیوندها کلیک شده)/(نمایش)

CSS یا Cascading Style Sheet

CSS که معادل مسطلحی در زبان فارسی ندارد، یک زبان توسعه وب است که به طراحان و توسعه دهندگان اجازه می دهد ظاهر وب سایت را کنترل کنند. پس عمدتا ظاهر سایت توسط CSS تعیین می شود که می تواند بر اساس نیاز تغییر کند.

حرف D

Deep Links یا پیوند عمیق

Deep Links یا پیوندهای عمیق، پیوندهایی هستند که به بازدیدکنندگان یک وب سایت را به طور مستقیم، به یک صفحه داخلی در آن وب سایت هدایت می کنند. پیوند عمیق یک تکنیک است که توسط صاحبان وب سایت و مدیران وب برای متعادل کردن توزیع ترافیک در صفحات سایت های استفاده می شوند.

رد کردن یا Disavow

رد کردن یا Disavow عملی است برای حذف Backlink های دریافتی. وقتی پیوندی را رد می کنید، در اصل می گویید که بک لینک دریافتی باب میل شما نیست و به محتوای سایت شما مربوط نمی شود. ابزار Disavow یک ابزار پیشرفته Google است که به شما امکان می دهد پیوندهای سایت خود را رد کنید. می توانید از ابزار Disavow استفاده کنید تا بگویید که نمی خواهید Google این پیوندها را هنگام فهرست بندی و رتبه بندی سایت شما در نظر بگیرد. Disavow یکی دیگر از اصطاحات سئو است که هنگام کار روی سئو خارجی با آن زیاد سر و کار خواهید داشت.

پیوندهای اعتبارده یا Dofollow Links

پیوند Dofollow یک پیوند است که به سایت دیگری اشاره می کند. گوگل (یا هر موتور جستجو) این پیوند را دنبال کرده و در سایت پیوند شده میخزد .

صفحه درب ورودی یا Doorway Page

صفحه ورودی یک صفحه از وب سایت است که بازدیدکنندگان را به صفحه دیگری هدایت می کند. اغلب کاربر را به یک صفحه فرود یا Landing Page که هدف اصلی هست ارجاع میدهد.

قدرت دامنه (DA) یا Domain Authority

Domain Authority یا (DA) معیار و یکی از اصطلاحات سئو است که توسط شرکت SEO Moz معرفی شده و چندین فاکتور رتبه بندی را با هم ترکیب می کند و به شما این امکان را می دهد که از نظر وب سایت Moz، اقتدار یک دامنه و صفحات آنرا در وب بررسی نمایید. Google نه از Domain Authority استفاده می کند و نه آنرا تأیید می کند. با این حال، حدس زده می شود که گوگل ممکن است تکنیک خود را برای تعیین اقتدار دامنه ها داشته باشد.مثلا یک معیار یا ترکیبی از معیارها که به معتبر بودن وب سایت اشاره می کند. اصطلاح اقتدار دامنه نیز گاهی برای تعریف قدرت نسبی دامنه به عنوان قوی یا ضعیف استفاده می شود.

محتوای تکراری یا Duplicated Content

محتوای تکراری زمانی رخ میدهد که یک صفحه وب دارای محتوایی باشد که به صورت کلمه به کلمه یا کمی بازنویسی شده با همان “ارزش” اطلاعات، مشابه یک صفحه وب دیگر در اینترنت باشد. وقتی گوگل چندین صفحه را با محتوای تکراری یکسان می بیند، در رتبه بندی آنها به مشکل میخورد، بنابراین ممکن است رتبه بندی همه آنها را کاهش دهد.

زمان اقامت یا Dwell Time

زمان اقامت در وبسایت معرف مدت زمانی است که یک بازدید کننده قبل از ترک یک سایت، داخل وبسایت سپری میکند. کسی که پنج دقیقه در سایت شما صرف می کند، زمان اقامت بیشتری نسبت به شخصی که یک دقیقه وقت می گذارد، خواهد داشت. هرچه مدت زمان بیشتری افراد در وب سایت شما بمانند، احتمال تبدیل آنها به مشتری بیشتر است. بنابراین یک نشانی اینترنتی پویا، یک URL با متغیرهایی است که بسته به ورودی کاربر تغییر می کند، و این باعث تعامل و جذابیت بیشتر از دیدگاه تجربه کاربری یا UX می شود.

URL پویا یا Dynamic URL

همانطور که در بالا اشاره شد، نشانی اینترنتی پویا، نشانی اینترنتی با متغیرهایی است که بسته به ورودی کاربر تغییر می کند، که باعث تعامل و جذابیت بیشتر می شود.

حرف E

E-A-T

E-A-T مخفف Expertise یا تخصص، اقتدار یا Authority و قابلیت اعتماد یا Trust میباشد و از اصطلاحات سئو نوین در 2021 محسوب میشود. این مفهوم حاصل ایده ای است که از دستورالعمل های رتبه بندی کیفی توسط موتور جستجوی Google سرچشمه می گیرد و به عنوان آینده سئو پس از 2021 در رتبه بندی توسط Goolge معرفی شده. همچنین توسط بازاریابان محتوا در سراسر جهان به عنوان راهی برای قضاوت در مورد کیفیت محتوا پذیرفته شده است.

خطای 404 یا Error 404

خطاهای 404 مواردی هستند که یک صفحه وب در اینترنت یافت نمی شود. این ارور زمانی اتفاق می افتند که صفحه وب منتقل یا حذف شده باشد، نام آن اشتباه نوشته شده باشد و یا یک فایل ناشناس وجود داشته باشد.

لینک خارجی یا External Link

پیوندهای خارجی پیوندهایی از سایر وب سایت ها هستند که به صفحه ای از یک دامنه متفاوت اشاره می کنند. در SEO برای کسب رتبه بهتر در صفحات SERP بسیار مفید هستند زیرا که به در معرض دید گذاشتن مطالب شما کمک میکنند. اگر یک صفحه وب دارید که تعداد زیادی پیوند خارجی به آن اشاره می کند، به احتمال زیاد این صفحه در صفحه اول Google و سایر موتورهای جستجو ظاهر خواهد شد.

حرف F

تکه های ویژه یا Featured Snippets

تکه های ویژه راهی متفاوت برای نشان دادن نتایج جستجو در Google هستند. به جای پیوند، معمولاً یک جمله از مقاله یا وب سایت را نمایش می دهد تا به سوالات کاربران به سرعت پاسخ دهد. همچنین با قرار دادن اطلاعات اضافی در اختیار خزنده ها یا Crawler ها، فرصتی برای درک بهتر صفحات وب سایت و کسب رتبه بهتر در صفحات SERP را فراهم میکنند.

حرف G

هدف گذاری جغرافیایی یا Geotargetting

هدف گذاری جغرافیایی تکنیکی است که از نقشه ها برای هدف قرار دادن کاربران خاص با محتوای خاص استفاده می کند. استفاده متداول از هدف گذاری جغرافیایی برای هدف قرار دادن افرادی است که در یک محدوده جغرافیایی خاص زندگی می کنند یا در حال وب گردی از یک کشور خاص هستند.

Googlebot یا ربات های گوگل

Googlebot ها ربات هایی مجازی از سوی Google هستند که اینترنت را برای داده های جدید جستجو می کنند. این بات ها برای فهرست بندی و رتبه بندی مطالب در وب استفاده می شود. ربات هایی مانند Googlebot تقریبا از بدو راه اندازی اینترنت وجود داشته اند و برای یافتن و فهرست بندی تمام صفحات یک وب سایت ضروری هستند.

Google Alerts یا هشدار گوگل

Google Alerts یک سرویس ایمیل خودکار است که هنگام ذکر عبارات جستجوی شما در اینترنت، اعلانی برای شما ارسال می کند. می توانید برای موضوعات متعدد هشدارها را تنظیم کرده و در صورت بروز موارد جدید مطلع شوید.

Google Analytics (GA) یا تحلیل های گوگل

Google Analytics یک سرویس تجزیه و تحلیل وب سایت است که توسط Google توسعه یافته است. این برنامه با تجزیه و تحلیل ترافیکی، جمعیت شناسی و رفتار در اینترنت گزارشاتی را ارائه می دهد. Google Analytics به صاحبان وب سایت کمک می کند تا بدانند بازدیدکنندگان چگونه با وب سایتشان تعامل دارند. GA پرکاربردترین ابزار تجزیه و تحلیل و اندازه گیری وب در جهان است.

کنسول جستجوی گوگل یا Google Search Console (GSC)

Google Search Console (GSC) یک ابزار رایگان و از اصطلاحات سئو است کهGoogle ارائه داده. این ابزار راهی برای مشاهده ترافیک وارد شده به وب سایت شما را توسط موتور جستجوی Google ارائه می دهد. GSC به شما کمک می کند تا مشکلات متنوعی را در سایت خود شناسایی کنید که ممکن است عملکرد جستجوی صفحات سایت شما را کاهش دهند. مانند خطاهای فنی و یا خطاهای خزیدن. GSC همچنین اطلاعاتی در مورد نحوه خزیدن و نمایه سازی سایت شما در Google ارائه می دهد. از جمله اینکه کدام صفحات خزیده می شوند و کدام فایلها توسط Googlebot بارگیری می شوند.

تکمیل خودکار Google یا Google Autocomplete

تکمیل خودکار Google یک ابزار جستجو است که به کاربران کمک می کند سریعتر آنچه را که بدنبال آن هستند پیدا کنند. این ابزار سوالاتی را که ممکن است تایپ کنید پیش بینی می کند و فوراً پیشنهادهای مرتبط را نمایش میدهد. این یک راه عالی برای یافتن تمام اطلاعات مورد نیاز بدون اتلاف وقت برای تایپ کامل متن مورد نظر برای پرس و جو است.

بمب گوگل یا Google Bomb

یکی از اصطلاحات سئو است که کمتر شنیده شده. بمب گوگل زمانی رخ می دهد که بک لینک های کافی الگوریتم گوگل را مجبور می کند تا صفحات وب را برای کلمات کلیدی غیرمرتبط و نامربوط بالاتر از آنچه باید باشد قرار دهد. دو نمونه معروف از Google Bombs عبارتند از:
• در سال 1999، عبارت جستجوی “حتی بیشتر از خود شیطان” کاربران را به صفحه اصلی مایکروسافت میبرد.
• پس از دسامبر 2003، اگر به دنبال “شکست ناگوار” بودید، نتیجه آن “جورج بوش”، رئیس جمهور ایالات متحده بود. گوگل این ایرادات و بسیاری دیگر از بمب های گوگل را تا سال 2007 برطرف کرد. بمباران گوگل به لطف پیشرفت الگوریتم های جستجوی گوگل در حال حاضر منسوخ شده است.

رقص گوگل یا Google Dance

رقص گوگل به بی ثباتی و تغییرات شدید رتبه بندی وب سایت ها اشاره داشت که زمانی رخ می داد که گوگل هر ماه الگوریتم ها و عوامل رتبه بندی خود را به روز می کرد. وب سایت هایی که از قوانین جدید پیروی می کنند در رتبه بندی بالا رفتند و قبلاً وب سایت های دارای رتبه بالا افت تهاجمی داشتند. از آنجا که گوگل این فاکتور رتبه بندی و الگوریتم تغییر فرکانس و روش را تغییر داده است ، امروزه این رقص های گوگل تقریباً نادر است.

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل یا Google Hummingbird Algorithm

مرغ مگس خوار یک به روز رسانی مهم در الگوریتم موتور جستجوی گوگل بود که در سال 2013 اتفاق افتاد. بر خلاف به روزرسانی های قبلی که تغییراتی جزئی در الگوریتم های اصلی داشتند، به روز رسانی مرغ مگس خوار شامل تغییرات عمده ای در خود الگوریتم اصلی بود. در اینجا بود که هدف گوگل از بهبود “جستجوی معنایی” و نمایش نتایج که قصد جستجوی کاربر را در نظر میگرفت تحقق یافت.

Google Keyword Planner یا برنامه ریز کلمات گوگل

Google Keyword Planner یک ابزار رایگان برای یافتن اطلاعات راجع به آنچه مردم در Google جستجو می کنند است. می توانید از این ابزار برای یافتن کلمات کلیدی و عبارات مربوط به کسب و کار خود استفاده کنید. برنامه ریز کلمات کلیدی همچنین به شما کمک می کند درک کنید که کدام کلمه کلیدی یا عبارات به احتمال زیاد به شما حجم جستجوی بیشتر و رتبه بهتری در صفحات SERP میدهند.

تست گوگل برای موبایل Google Mobile-Friendly Test

Google Mobile-Friendly Test در بررسی اینکه آیا وب سایت برای نمایش در نمایشگر تلفن همراه بهینه شده است یا خیر، به صاحبان وب سایت کمک می کند. این آزمایش تأیید می کند که وب سایت بر روی همه دستگاه ها به درستی کار می کند و دارای طراحی ریسپانسیو و کاربر پسند است یا نه.

گوگل برای کسب و کار من یا Google My Business

Google My Business (همچنین GMB نامیده می شود) یک ابزار رایگان Google برای مدیریت حضور آنلاین در Google و نقشه های Google برای مشاغل یا سازمان هایی است که آدرس فیزیکی دارند. Google برای کسب و کار من (GMB) به مشتریان کمک می کند تا کسب و کار شما و خدماتی را که ارائه می دهید را راحت تر پیدا کنند. GMB یک ابزار اساسی برای SEO محلی یا Local SEO است.

Google PageSpeed ​​Insights یا بصیرت برای سرعت صفحات در گوگل

PageSpeed ​​Insights (PSI) یک ابزار آنلاین است که سرعت بارگذاری یک وب سایت را تجزیه و تحلیل می کند. به شما در مورد عملکرد سایت شما، از جمله تجزیه و تحلیل کیفیت و عملکرد کد، اطلاعاتی ارائه میکند. PageSpeed ​​Insights دارای سیستم رتبه بندی خاص خود است که سرعت وب سایت ها را بر اساس عملکرد تلفن همراه، دسکتاپ و وب اندازه گیری می کند.

Google Panda Algorithm یا الگوریتم پاندا گوگل

Google Panda الگوریتمی است که به منظور ارتقاء رتبه در سایت هایی با محتوای باکیفیت و کاهش رتبه برای سایت هایی با محتوای کم کیفیت پایین طراحی شده است. گوگل این بروزرسانی را در فوریه 2011 اعلام کرد و ادعا کرد که این بروزرسانی بین 3 تا 3.5 درصد از کل جستجوهای وب را تحت تأثیر قرار می دهد. این بروزرسانی سایتهایی را که از محتوای ضعیف یا محتوای تکراری برای دستکاری نتایج جستجوی Google استفاده می کردند را هدف قرار داد.

الگوریتم گوگل پنگوئن یا Google Pinguin Algorithm

یکی دیگر از اصطلاحات سئو پرکاربرد، الگوریتم پنگوئن گوگل است که برای اولین بار در آوریل 2012 راه اندازی شد، از سیگنال های مختلفی مانند الگوهای لینک دهی و مجریان اسپم برای تعیین اینکه آیا یک سایت دستکاری شده است یا خیر، استفاده می کند. بروزرسانی پنگوئن تأثیرات زیادی بر نحوه انجام کار متخصصان سئو داشته است. در میان آنها میتوان به نحوه ارزش گذاری بک لینک ها، میزان ترافیک مورد نیاز برای رتبه بندی خوب برای یک سایت و تعداد سایت هایی که در واقع می توانند در 10 لینک برتر گوگل رتبه بندی شوند، اشاره کرد.

الگوریتم کبوتر گوگل یا Google Pigeon Algorithm

Google Pigeon یک بروزرسانی در سال 2014 بود که تاثیر آن بر نتایج جستجوهای محلی متمرکز شد. گوگل این جستجوها را برای همجواری های جغرافیایی بهینه کرد و نتایج نزدیکترین گزینه ها به مکان فیزیکی جستجوگر را نشان داد. این کار با اتصال بیشتر الگوریتم جستجوی محلی Google به الگوریتم جستجوی وب انجام شد.

Google Sandbox Algorithm یا الگوریتم جعبه شن گوگل

Google Sandbox (نباید یک برنامه Google با همین نام را اشتباه گرفت) پدیده ای است که مانع از رتبه بندی وب سایت های جدید در SERP های Google می شود. در حالی که گوگل چنین چیزی را رد می کند، بسیاری از متخصصان سئو معتقدند که این محدودیت برای وبسایت های تازه تاسیس وجود دارد.
اگر عوامل رتبه بندی مانند معتبر بودن و لینک های پشتیبان را که وب سایت های جدید عموما فاقد آن هستند در نظر بگیرید (حتی اگر بیشتر یا همه تیک های دیگر در SEO دیگر را علامت بزنند)، به راحتی می توان علت وجود پدیده سندباکس گوگل را (در صورت وجود) تشخیص داد.
با این حال، اگر اطلاعات ضد و نقیضی که توسط کارکنان Google حذف شده اند را در نظر بگیریم، ممکن است یک وب سایت چند ماه طول بکشد تا از سندباکس احتمالی گوگل خارج شود. این بازه زمانی احتمالا زمانی کافی است تا الگوریتم های موتورهای جستجو در مورد وب سایت های جدید اطلاعات کافی کسب کنند.

گزارش جستجوی کنسول جستجوی Google یا Google Search Console Crawl Stats Report

Google Search Console Crawl Stats Report (یا به اختصار، گزارش آمار خزیدن) یک ویژگی نسبتاً جدید در GSC است که به شما این امکان را می دهد تا نحوه خزیدن در وب سایتتان توسط Google را کنترل و تجزیه و تحلیل کنید. این گزارش به شما اجازه می دهد تا در دسترس بودن میزبان یا هاست وبسایت خود، تعداد درخواست های خزش، متوسط ​​زمان پاسخگویی و موارد دیگر را درباره وب سایت و هاست و سرور خود تجزیه و تحلیل کنید. همچنین می توانید درخواست های خزیدن را بر اساس پاسخ، نوع فایل، هدف یا نوع Googlebot گروه بندی کنید.

اپراتورهای جستجوی گوگل یا Google Search Operators

اپراتورهای جستجوی Google روشهای سریع و آسانی را برای فیلتر کردن و پالایش جستجوهای شما در Google ارائه می دهند. آنها این کار را با استفاده از دستورات ویژه ای انجام می دهند که می توانید مستقیماً در جعبه جستجوی Google تایپ کنید.

دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی Google یا Google Search Quality Evaluator Guidelines

دستورالعمل های ارزیابی کیفیت جستجوی Google یک سند عمومی است که به رتبه دهندگان صفحات وب داده می شود… افرادی که در شرکت هایی مانند Google کار می کنند. این سند به منظور کمک به رتبه دهندگان برای ارزیابی کیفیت وب سایت ها و محتوای آنها طراحی شده است.

مجازات گوگل یا Google Penalty

مجازات گوگل وضعیتی است که در آن یک وب سایت از فهرست موتورهای جستجو خارج می شود و یا رتبه بندی کلمات کلیدی داده شده به آن به طور چشمگیری کاهش می یابد. جریمه گوگل عموما نتیجه شکستن دستورالعمل های مدیر وب سایت گوگل یا همان Google Webmaster Guidelines است. دو نوع اصلی مجازات وجود دارد: دستی و الگوریتمی

Google Trends یا ترند گوگل

Google Trends یک سرویس عمومی رایگان ارائه شده توسط Google است که به کاربران این امکان را می دهد تا موضوعات خاصی را جستجو کرده و حجم جستجو، محبوبیت در نواحی جغرافیایی و روند تغییرات در بازه های زمانی را مقایسه کنند.

دستورالعمل های گوگل وب مستر یا Google Webmaster Guidelines

یکی از مهمترین اصطلاحات سئو میباشد. دستورالعمل های مدیران وب گوگل مجموعه ای از قوانین و بهترین شیوه ها برای طراحان و توسعه دهندگان وب است. این دستورالعمل ها در ابتدا توسط مهندس گوگل، مت کاتس، در سال 2000 ایجاد شد. این دستورالعمل ها توسط صاحبان وب سایت ها جهت بهبود رتبه در صفحات نتایج جستجوی گوگل استفاده می شوند.

سئو کلاه خاکستری یا Gray Hat SEO

سئو کلاه خاکستری اصطلاحی است که برای توصیف تعادل بین SEO کلاه سفید و SEO کلاه سیاه استفاده می شود. برای کسب اطلاع کامل راجع به رنگ کلاه در سئو کلیک کنید.

حرف H

عناوین یا Headings

عنوانها یا Headings راهی برای سازماندهی و برقراری ارتباط هستند. عنوانها به کاربران و ربات های موتورهای جستجو کمک می کند تا محتوای یک صفحه وب را بهتر درک کنند. شش نوع عنوان (از H1 تا H6) وجود دارد که برچسب H1 مهمترین عنوان است. تگ H1 باید برای موضوعات اصلی یک صفحه وب، معمولاً در بالای صفحه، استفاده شود.

متن پنهان یا Hidden Text

متن پنهان متنی است که برای خواننده قابل مشاهده نیست اما همچنان در کد صفحه استفاده می شود.

صفحه نخست یا Home Page

صفحه اصلی، اولین صفحه در یک وب سایت است و معمولاً در بالای صفحه در اکثر مرورگرها ظاهر می شود. انواع مختلفی از صفحات وب وجود دارد که صفحه اصلی یکی از آنها است.

ویژگی Hreflang

ویژگی های Hreflang در فایل های HTML و XML استفاده می شوند تا به موتورهای جستجو بگویند که محتوا به چه زبانی نوشته شده است. مهم است که این برچسب را هنگامی که سایت شما دارای چندین زبان است یا زمانی که می خواهید اطمینان حاصل کنید که محتوای سایت شما در همه جا به خوبی اجرا می شود، به کار بگیرید.

HTML یا HyperText Markup Language

HTML یک زبان نشانه گذاری است که ساختار صفحات وب را برای چشم انسان و رایانه ها مشخص می کند. همچنین شامل دستورالعمل هایی برای تصاویر، فیلم ها، فرم ها، پیوندها و سایر رسانه های تحت وب است که می توانند در یک صفحه وب نمایش داده شوند. HTML مخفف HyperText Markup Language است.

پروتکل HTTP یا Hypertext Transfer Protocol

HTTP یا پروتکل انتقال ابرمتن، سیستمی از قوانینی که بر نحوه انتقال اطلاعات و داده ها از طریق اینترنت حاکمیت دارد و اساس ارتباطات و انتقال داده ها از طریق وب محسوب می شود. HTTP یک کاربر را با استفاده از مدل سرویس گیرنده به یک وب سایت متصل می کند. جایی که مشتری پشت دستگاهی (لپتاپ، تلفن هوشمند و یا تبلت) است که برای دسترسی به اینترنت از آن استفاده می کند و سرور محل استقرار وب سایت یا نرم افزار تحت وب است. محتوا و داده هایی که با استفاده از HTTP منتقل می شوند “Cleartext” یعنی قابل خواندن به زبان انسان هستند.

پروتکل HTTPS یا Hypertext Transfer Protocol Secure

HTTPS یا Hypertext Transfer Protocol Secure مانند HTTP است اما با یک لایه امنیتی اضافی، یعنی رمزگذاری. برخلاف داده هایی که از طریق اتصال HTTP منتقل می شوند و Cleartext هستند، داده های منتقل شده از طریق HTTPS رمزگذاری می شوند. بنابراین حتی اگر کسی بتواند داده ها را هنگام انتقال بین دستگاه شما و سرور وب استراق سمع کند، داده های دریافتی برای او بیهوده و بی معنی است.
از مقاله من در مورد تفاوت بین HTTP و HTTPS تحت عنوان اس اس ال در سئو بازدید کنید.

حرف I

سئو تصویر یا Image SEO

سئو تصاویر شامل افزودن ویژگی های alt به تصاویر و استفاده از عناوین مناسب برای تصاویر است. همچنین شامل اطمینان از مطابقت تصاویر شما با محتوای وب سایت، اندازه مناسب و فرمت مناسب تصاویر میباشد. از Image SEO می توان به عنوان بهینه سازی جستجوی تصاویر و یا بازاریابی تصویر نیز یاد کرد که از پرکاربردترین اصطلاحات سئو نیز میباشد.

نقشه سایت برای تصاویر یا Images Sitemap

نقشه سایت برای تصاویر یک سند XML است که تصاویر موجود در یک وب سایت و متن جایگزین آنها را فهرست می کند.

فهرست مطالب یا Index

یک فهرست، پایگاه داده ای از هر صفحه وب در هر وب سایت است که یک موتور جستجو از وجود آن مطلع است. به همین دلیل است که هر وب سایت یا صفحه وب جدیدی قبل از ظاهر شدن در نتایج جستجو، باید نمایه سازی شود زیرا اگر در فهرست نباشد ، Google (یا موتور جستجوی دیگر) آن را در نتایج جستجوی خود نشان نمی دهد. فهرست گوگل حاوی صدها میلیارد وب پیج است (در حال حاضر) و ممکن است به زودی به تریلیون ها برسد.

قابلیت فهرست شدن یا Indexability

یک صفحه وب قابل فهرست بندی صفحه ای است که یک موتور جستجو نه تنها میتواند در آن بخزد بلکه می تواند به فهرست خود آنرا اضافه کند. اگر به دنبال حضور آنلاین از طریق یک وب سایت هستید، فهرست پذیری یکی از اولین مواردی است که باید آن را بررسی کنید. زیرا اگر یک صفحه قابلیت فهرست شدن نداشته باشد، گوگل از وجود آن اطلاع نخواهد داشت و در جستجوها نشان داده نخواهد شد. یکی از اصطلاحات سئو هست که معمولا به درستی استفاده نمیشود.

صفحه نمایه شده یا Indexed Page

صفحه نمایه شده یک صفحه وب است که گوگل (یا موتور جستجوی دیگر) از وجود آن اطلاع دارد و در قسمتی از فهرست بندی آن است. موتور جستجو می داند چه چیزی در چه صفحه ای وجود دارد، بنابراین اگر کاربر  یک پرس و جو را تایپ کند، صفحات فهرست بندی شده و مرتبط با جستجو در صفحات SERP ظاهر می شوند. یک صفحه وب می تواند بدون نمایه شدن در اینترنت وجود داشته باشد، اما تنها در صورتی قابل دسترسی است که کاربر URL دقیق آنرا بداند و در باکس جستجو آنرا تایپ کند.

نمایه سازی یا Indexing

نمایه سازی به معنای ذخیره محتوای کشف شده در طول روند خزیدن و ارائه نتایج توسط موتورهای جستجو است. اطلاعات و داده های جمع آوری شده در طول روند خزیدن در فهرست ها ذخیره می شوند. توجه داشته باشید که نمایه سازی یا Indexing با رتبه بندی یا Ranking متفاوت است. همچنین ایندکس شدن یک صفحه وب به این معنی نیست که الزاما رتبه بالایی کسب می کند.

بازاریابی اطلاعات یا Information Marketing

بازیابی اطلاعات فرایندی است که اطلاعات پایگاه داده های کامپیوتری را می توان تحلیل کرد و برای بازاریابی به کاربر ارائه کرد.

پیوند داخلی یا Internal Link

پیوند داخلی یک لینک است که اگر روی آن کلیک کنید، شما را به صفحه وب دیگری در همان وب سایت و همان دامنه می برد. پیوندهای داخلی هم برای کاربران و هم برای خزنده های وب ضروری هستند. این به شما کمک می کند تا کاربر را از طریق منابع متعدد مرتبط در وب سایت خود هدایت کنید. همچنین به خزنده ها کمک می کند وب سایت شما را به عنوان یک مرجع جامع و شبکه ای متصل و هدفمند ببینند.

میانجی ها یا Interstitials

میانجی های تبلیغاتی که از اصطلاحات سئو هستند و کمتر کاربرد دارند، قبل و یا بعد از ویدیوها، صدا یا سایر محتوای تعاملی ظاهر می شوند. آنها می توانند تبلیغات مبتنی بر متن یا مالتی مدیا باشند. این تبلیغات به طور معمول در دسته “تبلیغات مزاحم” قرار می گیرند و مجاز به قطع یا دخالت کردن در تجربه محتوا نیستند.

سئو اینستاگرام یا Instagram SEO

سئوی اینستاگرام به فرآیند بهینه سازی حساب اینستاگرام و محتوای منتشر شده از طریق آن اشاره دارد. هدف سئو اینستاگرام افزایش ترافیک ارگانیک در داخل اینستاگرام و موتورهای جستجو مانند Google است که می توانند نمایه ها و پست های اینستاگرام را فهرست بندی کنند. سئوی اینستاگرام شامل مواردی مانند بهینه سازی نمایه های اینستاگرام و عمومی شدن آن، انتخاب تصویر نمایه مناسب، استفاده از نام تجاری قابل جستجو، افزودن کلمات کلیدی به عنوان هشتگ، قرار دادن کلمات کلیدی در نام یا نام کاربری یک حساب و یا افزودن لینک قابل فالو کردن است.

حرف J

جاوا اسکریپت یا JavaScript

جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که می تواند برای ایجاد رابط های تعاملی و محتوای وب پویا استفاده شود. می توان از آن به روش های مختلف استفاده کرد و یکی از محبوب ترین زبان ها برای وب است.

حرف K

کلمه کلیدی یا Keyword

شاید از رایج ترین اصطلاحات سئو، “کلمه کلیدی” باشد. کلمه یا عبارتی است که ممکن است شخصی برای جستجوی اطلاعات در اینترنت از طریق موتور جستجو وارد کند. کلمات کلیدی برای دستیابی به مشتریان بالقوه در کسب و کارهای آنلاین بسیار مهم هستند. کارشناسان SEO معتقدند که انتخاب کلمات کلیدی مناسب به اندازه هر کار دیگری که در کمپین های SEO خود انجام می دهید، اهمیت دارند.

Keyword Cannibalization یا همنوع خواری در کلمات کلیدی

خودخوری در کلمات کلیدی زمانی رخ میدهد که از یک یا چند کلمه کلیدی به گونه ای استفاده شود که ارتباط کافی با محتوا ندارند. همچنین خودخوری در کلمات کلیدی زمانی اتفاق می افتد که از یک کلمه کلیدی اصلی چندین بار در چند مقاله استفاده شود.

تحقیق در مورد کلمات کلیدی یا Keyword Research

تحقیق در مورد کلمات کلیدی عبارت است از کشف کردن کلمات یا عباراتی که افراد برای یافتن محتوا در اینترنت استفاده می کنند. همچنین می تواند به فرایند درک چگونگی جستجوی کلمه یا گروه خاصی از کلمات در اینترنت اشاره کند.

کلمه کلیدی تراکم یا Keyword Density

تراکم کلمات کلیدی عبارت است از نسبت تعداد دفعات استفاده از کلمه کلیدی در یک محتوا به کل کلمات محتوا. به عنوان مثال، اگر عبارت “تراکم کلمات کلیدی” پنج بار در یک پست وبلاگی با 500 کلمه مورد استفاده قرار گیرد ، تراکم کلمه کلیدی 1٪ خواهد بود. این یک معیار مهم برای بهینه سازی محتوای متنی است.

چپاندن کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing

چپاندن کلمات کلیدی عبارت است از استفاده غیرطبیعی و زیاد از کلید واژه اصلی (یا چند کلمه کلیدی مهم) در محتوای شما به منظور رتبه بندی بالاتر. این روش برای الگوریتم های بدوی و نسبتاً ساده موتورهای جستجو (مانند Google سابق) کار می کرد که صفحات وب را بر اساس تعداد زیادی از کلمات کلیدی و تکرار مکرر کلمات کلیدی رتبه بندی می کرد.

نمودار دانش یا Knowledge Graph

نمودار دانش پایگاه داده ای از دانش جهان است که توسط گوگل ایجاد شده است و موتورهای جستجو را قادر می سازد تا درک بهتری از روابط بین کلمات یا عبارات داشته باشند. این نمودار به موتورهای جستجو مانند گوگل کمک می کند تا وقتی از آنها پرس و جو می کنیم، مجموعه دقیق تری از نتایج را بازگردانند. نمودار دانش یکی از اصطلاحات سئو است که برای درک بهتر الگوریتم های گوگل به آن نیاز خواهید داشت.

حرف L

صفحه فرود (LP) یا Landing Page

صفحه فرود یک صفحه از وب سایت است که برای تشویق بازدیدکنندگان به انجام اقداماتی مانند ثبت نام در خدمات، اهدای پول یا خرید یک کالا تحریک میکند. هدف از صفحه فرود تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری است.

کلمه کلیدی نمایه سازی معنادار نهفته یا Latent Semantinc Indexing Keyword

کلمه کلیدی نمایه سازی معنایی نهفته کلمه یا عبارت خاصی است که به صراحت در متن بیان نشده است اما اغلب در آن ظاهر می شود. کلمات کلیدی LSI توسط موتورهای جستجو استفاده می شوند تا تعیین کنند کدام کلمات برای یک موضوع خاص مهمتر هستند. بسیاری از وبمسترها معتقدند که این کلمات کلیدی به آنها کمک می کنند تا رتبه خود را در صفحات نتایج موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل بهبود بخشند.

ارزش ویژه پیوند یا Link Equity

ارزش ویژه پیوندها معادل ارزش پیوندهای وب سایت شما است. ارزش ویژه پیوندها اصطلاحی است که در نظریه SEO برای اندازه گیری قدرت یک پیوند و توانایی آن برای تأثیرگذاری مثبت یا منفی بر روی رتبه بندی صفحات وبی که به آن اشاره میکنند، مشخص میکند.

عصاره لینک ها یا Link Juice

Link Juice میزان اعتماد و اقتداری است که یک سایت دارد و از کاربردی ترین اصطلاحات سئو است. وقتی کسی به شما لینک می دهد، به شما عصاره ای از اعتبار خود را می دهد. این اعتماد چیزی است که به الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو کمک می کند تا میزان مرتبط بودن یک سایت یا صفحه وب را با موضوعی که در آن قرار دارد تعیین کنند.

ممیزی پیوندها یا Link Audit

ممیزی پیوند یک فرایند تجزیه و تحلیل جهت تشخیص میزان قوی بودن مشخصات بک لینک ها برای یک سایت مد نظر است. دو نوع حسابرسی برای لینک ها وجود دارد: حسابرسی خارجی و داخلی. ممیزی خارجی بک لینک های یک سایت را از منابع خارج از کنترل وب سایت و خارج از دامنه تجزیه و تحلیل می کند. در حالی که ممیزی داخلی فقط پیوندهای موجود در دامنه مورد بررسی را تجزیه و تحلیل می کند.

پیوند سازی یا Link Building

پیوندسازی، فرایند به دست آوردن بک لینک به وب سایت شما از سایر وب سایت های باکیفیت و مرتبط با موضوع است. بهترین راه برای این کار ایجاد محتوای واقعا عالی است که دیگران بخواهند به طور طبیعی به آن پیوند دهند. از اصطلاحات سئو است که کاربرد زیادی دارد.

مشخصات پیوند یا Link Profile

Link Profile مجموعه ای از ارتباطات وب سایت شما (از طریق بک لینک ها) با سایر وب سایت ها است. به عنوان مثال، اگر بیشتر بک لینک های وب سایت شما از وب سایت همجوار یا وب سایت های دارای رتبه پایین باشد، این پروفایل دارای پیوند نسبتاً ضعیفی است زیرا گستردگی یا اقتدار زیادی ندارد. از آنجا که تعداد و کیفیت بک لینک های وب سایت شما را تحلیل میشوند، می توان Link Profile را یک عامل مهم رتبه بندی در نظر گرفت.

بسته محلی یا Local Pack

بسته محلی گروهی از لیست هایی است که در نتایج جستجو در Google Maps ظاهر می شود. این صفحه از نتایج جستجو، آدرس ها و شماره تلفن های مشاغل محلی را در شعاع خاصی که جستجوگرها می توانند از آنها بازدید کنند را نشان می دهد.

سئوی محلی یا Local SEO

سئوی محلی فرآیند بهینه سازی وب سایت و کسب و کار آنلاین شما برای رتبه بندی بالا در نتایج موتورهای جستجو برای افراد محلی است که به دنبال محصولات یا خدمات شما هستند.

Log File یا فایل ورود

یک Log FIle هر درخواستی که سرور حاوی وب سایت شما دریافت می کند را ذخیره میکند. و اینکه آیا این درخواست برآورده شده است یا خیر. به عنوان مثال، اگر یک خزنده درخواست دسترسی به ده صفحه وب را داشته باشد، از هشت صفحه بازدید کرده و دو صفحه منجر به خطای 404 شود، این آمار در Log File ثبت می شود.
Log File اطلاعات را در مورد: آدرس های اینترنتی درخواستی، کدهای وضعیت HTTP، آدرس IP بازدیدکنندگان وب سایت (داده های جمعیت شناختی جزئی)، زمان و تاریخ هر درخواست و اطلاعات مربوط به درخواست هار را که می تواند به شما در تقسیم ترافیک کاربران، در اختیار میگذارند. یک فایل لاگ می تواند معدن طلایی از اطلاعات باشد که به بهبود سئوی وب سایت شما کمک میکند.

کلمه کلیدی دم بلند یا Long-Tail Keyword

از جدیدترین اصطلاحات سئو است که وقتی صحبت از کلمات کلیدی به میان می آید، کلمات کلیدی طولانی تر و خاص تر با نام “کلمات کلیدی دم دراز” هستند و می توانند به شما در دریافت ترافیک فوق العاده مرتبط کمک کنند. آنها معمولاً چند کلمه هستند و هنگام جستجوی محصولات یا موضوعات خاص می توانند واقعاً مفید باشند. اهمیت این نوع از کلمات کلیدی به خصوص پس از پیدایش سرچ های صوتی بیشتر شده.

حرف M

اقدام دستی یا Manual Action

اقدام دستی مجازاتی است که به وب سایتی داده می شود که به دلیل استفاده از تکنیک های غیراخلاقی SEO و مغایرت با دستورالعمل های کیفیت وبمستر گوگل توسط یک بازبین انسانی مجرم شناخته شده است. این مجازات با افت رتبه ای که الگوریتم موتور جستجو باعث میشوند متفاوت است و می تواند بسیار شدیدتر باشد. اگر سعی کنید الگوریتم موتور جستجو را دور بزنید (یا گول بزنید) تا رتبه بالاتری داشته باشید، گوگل اقدام دستی انجام می دهد. یک اقدام دستی می تواند منجر به حذف جزئی یا کامل وب سایت شما از نتایج جستجو شود.

توضیحات متا یا Meta Description

توضیحات متا خلاصه کوچکی از صفحه وب است که اغلب (نه همیشه) در زیر پیوند وب سایت شما در نتایج جستجو نمایش داده می شود. این پارامتر به خوانندگان شما اطلاع می دهد که موضوع اصلی صفحه وب (علاوه بر عنوان) و چکیده محتوا چیست. از آنجا که فضا در صفحات SERP محدود است، توصیف متا در حالت ایده آل باید زیر 160 کاراکتر باشد.

متای رفرش کردن یا Meta Refresh

تازه کردن متا یک تکنیک برای تازه سازی صفحه با استفاده از برچسب های متا رفرش است. این عمل باعث می شود که صفحه بدون نیاز به کلیک روی پیوند، بارگیری مجدد شود. شاید از کم استفاده ترین اصطلاحات سئو باشد.

برچسب های متا یا Meta Tags

برچسب های متا (که به آنها ابرداده نیز گفته می شود) اطلاعات مربوط به یک صفحه وب را در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهند. آنها عملاً برای کاربران نامرئی هستند زیرا قطعات کوچکی از کد هستند که در نمایشگرها عموما نمایش داده نمیشوند. مهمترین متا تگ ها را مطالعه کنید.

Mobile-First Indexing یا اولویت با فهرست کردن برای موبایل

نمایه سازی با اولویت برای موبایل، الگوریتم جدید گوگل است که باعث می شود نسخه های سایت های تلفن همراه منبع اصلی خزیدن و فهرست بندی گوگل باشد.

سئوی موبایل یا Mobile SEO

سئو موبایل فرایند بهینه سازی وب سایت ها برای تلفن های هوشمند است. این فرایند شامل اطمینان از اینکه یک وب سایت در دستگاه های تلفن همراه به طور مناسب نمایش داده می شود و قابل استفاده است و اقدامات لازم برای بهبود رتبه صفحات آن در SERP ها برای دستگاه های تلفن همراه است. سئوی موبایل برای جلوگیری از رها کردن جستجوهای مشتریان به دلیل یک تجربه بد، مهم است. سئو موبایل از جمله اصطلاحات سئو است که با نام های متفاوتی شناخته میشود.

حرف N

سئو منفی یا Negtive SEO

SEO منفی یک استراتژی است که برای آسیب رساندن به اعتبار آنلاین یک وب سایت با دستکاری رتبه های موتورهای جستجو از طریق استفاده از پیوندهای مخرب که به یک سایت اشاره می کنند، طراحی شده است. استراتژی سئو منفی معمولاً شامل قرار دادن پیوندهایی در وب سایت هایی با محتوای بی کیفیت و پیوندهای ناخواسته برای وب سایت هایی است که به موضوع سایت ربطی ندارند.

پیوند یا لینک Nofollow

پیوند nofollow پیوندی است که با ویژگی rel = “nofollow” جاسازی شده است. ویژگی “nofollow” به خزنده های موتور جستجو می گوید که پیوندهای صفحه وب را دنبال نکنند. این عمل به جلوگیری از هرزنامه ها با محتوای بی فایده کمک می کند. پیوندها در شبکه های اجتماعی مانند توییتر و فیس بوک معمولاً توسط خزنده های موتور جستجو دنبال نمی شوند و بنابراین بر رتبه آن صفحات در نتایج موتورهای جستجو تأثیری ندارند. برای کار روی سئو خارجی علاوه بر سایر اصطلاحات سئو، میبایست با این اصطلاح آشنایی کامل داشته باشید.

برچسب یا تگ Noindex

برچسب Noindex در یک صفحه وب به خزنده های موتور جستجو می گوید که نباید این صفحه را به فهرست خود اضافه کرده و در نتایج جستجو نمایش دهند. ممکن است لازم باشد یک برچسب بدون فهرست را در صفحه ای که هنوز در دست ساخت است یا در حال تغییر است اضافه کنید. این عمل اطمینان می دهد که کاربران اطلاعات ناقص یا اشتباه را در صفحه شما مشاهده نمی کنند و Google شروع به مجازات شما نکند.

برچسب یا تگ Nosnippet

یک برچسب nosnippet در جزئیات متا به Google می گوید که نمی خواهید هیچ قطعه متن یا ویدیویی از آن صفحه در نتایج جستجو ظاهر شود. این عمل مانع نمایش قطعه های Snippet و معمولی می شود، اما نمی تواند مانع از ظاهر شدن یک تصویر ثابت در نتایج جستجو شود (هنگامی که برای کاربر مناسب و مفید باشد).

حرف O

سئوی خارج از سایت یا Off-Page SEO

سئوی خارج از سایت به بهینه سازی های انجام شده در خارج از وب سایت با هدف افزایش رتبه وب سایت و دیده شدن در موتورهای جستجو اشاره دارد. سئوی خارج از سایت با هدف جمع آوری سیگنال های خارجی، مانند علائم موجود در رسانه های اجتماعی، برای ارتقاء رتبه وب سایت شما، انجام می شود.

سئو در محل یا On-Site SEO

SEO در سایت یک استراتژی بازاریابی محتوا است که می تواند از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو به افزایش بازدیدکنندگان از وب سایت کمک کند. این رویکرد شامل بررسی و بهینه سازی عوامل درون سایت مانند عنوان صفحات، توضیحات متا، سرفصل ها، کلمات کلیدی و تصاویر است. هدف این است که محتوا برای موتورهای جستجو جذابتر شود و شانس رتبه بندی آن در صفحات نتایج جستجو افزایش یابد. از رایج ترین اصطلاحات سئو است که نقطه مخالف Off-Site SEO محسوب میشود.

ترافیک ارگانیک یا Organic Traffic

از پرکاربرد ترین اصطلاحات سئو در تحلیل ها میباشد. ترافیک ارگانیک به ترافیکی گفته می شود که یک وب سایت از نتایج موتورهای جستجوی به طور ارگانیک دریافت می کند. ترافیک ارگانیک نوعی ترافیک است که توسط الگوریتم های موتور جستجو برای یک کلید واژه یا عبارت کلیدی ایجاد می شود. این بدان معناست که ترافیک از تبلیغات پولی مانند Google Ads سرچشمه نمیگیرد، بلکه از لیست های طبیعی در SERP ناشی می شود. برای تحلیل ترافیک ارگانیک به Google Analytics مراجعه کنید.

صفحه یتیم یا Orphan Page

صفحه یتیم نام غم انگیزی است که به صفحاتی داده می شود بدون پیوندی داخلی که به آنها اشاره می کند. اگر یک صفحه یتیم در نقشه سایت XML باشد (یا یک سایت خارجی به آن اشاره کند) هنوز قابل جستجو و فهرست بندی است. اما هیچ امتیاز رتبه بندی یا پیوندی از وب سایت شما دریافت نمی کند. این فقدان هم برای صفحات و هم برای وب سایت از منظر سئو مضر خواهد بود. سئو کلی این صفحه با یک صفحه بن بست که به هیچ سایت داخلی یا خارجی پیوند ندارد متفاوت است.

پیوند خروجی یا Outbound Link

پیوند خروجی نوعی پیوند خارجی است که کاربر را از وب سایت شما به وب سایت دیگری می برد. این پیوندها مفید هستند زیرا با پیوند دادن به منابع مفید یا تأییدکننده، اطلاعات وب سایت شما را معتبرتر نشان می دهند. اما می توانند ترافیک را از وب سایت شما دور کنند. بیشتر پیوندهای مرجع ماهیت خروجی دارند. این یک روش معمول است که پیوندهای خروجی را “Nofollow” قرار دهید تا ارزش پیوند را به وب سایت دیگری منتقل نکنند.

حرف P

جستجوی پرداخت شده یا Paid Search

این مدل جستجو نوعی تبلیغات است که به موجب آن تبلیغ کنندگان به Google وجهی را میپردازند تا تبلیغات آنها در نتایج جستجوی حمایت شده ظاهر شود. جستجوی پولی نیز به عنوان فهرست های حمایت شده نامیده می شود زیرا هزینه آنها به عهده تبلیغ کننده است. تبلیغات در صفحات نتایج موتورهای جستجو با جستجوی ارگانیک (SERP) ادغام شده است و در دستگاه های کامپیوتر و موبایل قابل مشاهده است. از جمله اصطلاحات سئو است که هنگام کار با Google Adwords به آن زیاد بر خواهید خورد.

سرعت صفحه یا Page Speed

سرعت صفحه یعنی اندازه گیری مدت زمان لازم برای بارگیری یک صفحه از وب سایت. همچنین متوسط ​​زمانی است که طول می کشد تا مرورگر همه مولفه های مورد نیاز در صفحه وب را برای نمایش بارگیری کند.

رتبه صفحه یا Page Rank

Page Rank (PR) معیاری است که توسط گوگل برای رتبه بندی نتایج جستجوی خود استفاده می کند. این متریک در سال 1997 توسط مهندس لری پیج توسعه داده شد و هنوز هم در حال استفاده است. الگوریتم Page Rank بر اساس این ایده است که سایتی با پیوندهای بیشتر از سایت هایی که دارای رتبه بالایی هستند، در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالاتری کسب می کند.

چسبیدن پوگو یا Pogo Sticking

Pogo-sticking زمانی است که کاربر یک عبارت را جستجو می کند، روی پیوند بالا کلیک می کند و بلافاصله به عقب برمی گردد تا روی پیوند دیگری کلیک کند. زیرا پیوند بالا چیزی را که کاربر امیدوار بود پیدا کند ارائه نمی دهد. اگر این فرایند زیاد اتفاق بیفتد، الگوریتم های Google ممکن است آن صفحه وب را در رتبه بندی پایین تری قرار دهند. زیرا درخواست جستجوگر را آنطور که باید برآورده نمی کند.

شبکه خصوصی وبلاگ یا Private Blog Network

شبکه خصوصی وبلاگ (PBN) یک شبکه محتوای وب است که حداقل از دو وب سایت تشکیل شده است. برخی صفحات به گونه ای به یکدیگر متصل شده اند که باعث می شود آنها در صفحات نتایج موتورهای جستجو برای کلمات کلیدی خاص نسبت به سایر سایتها رتبه بالاتری داشته باشند. هدف PBN این است که در نتایج جستجوی خاص رتبه بالایی داشته باشد در حالی که ارزش SEO خود را حفظ می کند.

Query Deserver Diversity یا تنوع در جستجوی شایسته

QDD مخفف Query Deserver Diversity واژه ای است که توسط گوگل معرفی شده و هدف آن اطمینان از شفاف و عادلانه بودن فرآیند رتبه بندی وب سایت ها است. این فرایند اطمینان می دهد که انواع مختلفی از شیوه های تبلیغ محتوا، از جمله موضوعات متنوع و تنوع منبع پشتیبانی شوند.

QDF یا Query Desires Freshness یا استحقاق برای تازگی جستجو

QDF مخفف Query Desires Freshness است و نشان می دهد که سایت به موقع بروز می شود. این یک معیار مهم برای گوگل است زیرا به دنبال ارائه به روزترین اطلاعات در مورد یک موضوع خاص به کاربران است.

محتوای با کیفیت یا Quality Content

محتوای با کیفیت محتوایی است که هم قانع کننده و هم متقاعد کننده باشد. این بدان معناست که خواننده را درگیر می کند، دانش جدیدی در اختیار آنها قرار می دهد و یا مشکل آنها را حل می کند. محتوا باید همان چیزی باشد که خواننده می خواهد بخواند… محتوای با کیفیت با توانایی درگیر کردن خواننده و ارائه دانش یا حل مشکلی که کاربر دارد. از جمله اصطلاحات سئو است که نشان دهنده تسلط شما به تولید محتوا است.

حرف R

الگوریتم RankBrain

الگوریتم RankBrain یک سیستم یادگیری ماشینی یا Machine Learning است که توسط گوگل در سال 2015 توسعه یافته و در الگوریتم رتبه بندی وب موتورهای جستجو استفاده شده است. RankBrain از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل تک تک کلمات و یافتن ارتباط آنها با جستجوهای مختلف استفاده می کند. سپس سیگنال های معناداری برای پرس و جوهای پیچیده ایجاد می کند که برای موتور جستجوی اینترنتی مبهم است و نمی تواند نتایج را با موفقیت بازگرداند.

رتبه بندی یا Ranking

رتبه بندی فرایندی است که تعیین می کند یک قسمت خاص از محتوا (معمولاً یک صفحه وب) در یک SERP (صفحه نتایج موتورهای جستجو) در کجا باید ظاهر شود. رتبه بندی خوب هدف اصلی سئو است. از پرکاربردترین اصطلاحات سئو میتوان به Ranking اشاره داشت.

عوامل رتبه بندی یا Ranking Factors

عوامل رتبه بندی معیارهایی هستند که تعیین می کنند صفحه ای از یک وب سایت در جستجوی کلمات کلیدی چه رتبه ای را کسب می کند. عوامل رتبه بندی معیارهایی هستند که گوگل برای تعیین رتبه وب سایت در موتور جستجوی خود و همچنین میزان ارتباط آنها با کلمات کلیدی استفاده می کند.

پیوند متقابل یا Reciprocal Link

پیوندهای متقابل یک مبادله ساده بین دو یا چند مدیر وب سایت است که در آن آنها با ایجاد پیوندهای خارجی به وب سایت های یکدیگر موافقت می کنند. این می تواند به دو چیز کمک کند: افزایش ترافیک بیشتر به سمت هر دو سایت با جمع آوری مجموعه کاربران و رتبه بندی. اما پیوندهای متقابل فقط به منظور بهبود رتبه بندی بدون ارائه ارزش برای کاربران می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

تغییر مسیر یا Redirect

تغییر مسیر کاربران و خزنده ها را به صفحه وب دیگری متفاوت از صفحه ای که روی آن کلیک کرده اند می برد. اگر صفحه برای مدتی محدود در دسترس نباشد در حالی که در حال بروز رسانی یا بهینه سازی باشد، تغییر مسیر کاربر یا خزنده را به بهترین منبع بعدی هدایت میکند. Redirect ممکن است موقت باشد (HTTP 307). اما هنگامی که یک وب سایت از پایه اصلاح می شود، باید تغییر مسیرهای دائمی (HTTP 301) را تنظیم کنید. از جمله اصطلاحات سئو هست که میبایست با آن آشنا باشید.

ارجاع دهنده یا Referrer

ارجاع دهنده یک صفحه وب است که ترافیک را برای شما ارسال می کند، یعنی بازدید کننده را به وب سایت شما یا یک صفحه وب ارجاع می دهد. به طور مشابه، وقتی به وب سایت دیگری پیوند می دهید، ارجاع دهنده می شوید. اعتباردهی توسط پیوند دادن به وب سایتی دیگر با استفاده از برچسب های ارجاع قابل کنترل است. شما می توانید انتخاب کنید که هیچ اطلاعات ارجاعی (وب سایت یا اطلاعات منابع شما) به وب سایتی که به آن پیوند داده اید منتقل نشود، و یا می توانید اطلاعات محدودی را فاش کنید.

تجدید نظر یا Reinclusion

درج مجدد یا تجدید نظر، درخواستی است که از Google برای بازبینی و فهرست کردن مجدد محتویات پس از دریافت پنالتی در وب سایت خود با یک اقدام دستی دریافت کرده اید و آن را برطرف کرده اید. درخواست Reinclusion باعث می شود که Google وب سایت شما را مجدداً بررسی کند تا ببیند آیا با دستورالعمل ها مطابقت دارد یا خیر. صفحات وب سایت شما ممکن است دوباره فهرست شوند و در بخشی از نتایج جستجوی Google نمایش داده شود. ممکن است پس از درج مجدد محتوای شما، رتبه بندی افت کند. شاید این اصطلاح از اصطلاحات سئو کمتر شناخته شده باشد.

ارتباط یا Relevance

ارتباط، یا به عبارت دقیق تر ارتباط محتوا، در مورد میزان ارتباط محتوای یک صفحه وب با موضوع یا کلید واژه ای است که سعی در بالا آوردن آن دارید. این عمل برای سئو کاران ماهر بسیار مهم است و از محتوا نیز فراتر می رود. مانند لنگر نویسه یا Anchor Text که باید به همان اندازه با منبعی که به آن پیوند داده اید مرتبط باشد. محتوا و اطلاعات پیوندهای داخلی و خارجی که یک صفحه وب به آنها پیوند داده میشود باید مرتبط باشند. و ارتباط چیزی بیشتر از معنای واقعی کلمات است… باید نیت کاربر را نیز در نظر بگیرد.

تفسیر یا Rendering

رندرینگ فرایندی است که در آن یک ربات موتور جستجو یک صفحه وب را بازیابی می کند، کد آن را اجرا می کند و محتوای آن را برای درک ساختار و فهرست بندی آن ارزیابی می کند. می توانید از Google PageSpeed ​​Insights برای مشاهده نحوه رندرینگ Google برای یک صفحه وب خاص استفاده کنید.

پاسخگویی یا Responsiveness

Responsiveness توانایی یک وب سایت برای سازگاری با دستگاه های مختلف و تغییر در صفحه نمایش دستگاه مربوطه معنی میشود. به عنوان مثال، یک وب سایت پاسخگو برای صفحه نمایش تلفن همراه کوچک می شود و محتوا با توجه به اندازه صفحه گوشی تنظیم می شود. در حالی که همان وب سایت از نمای کامل نمایش روی صفحه لپ تاپ استفاده می کند. Responsiveness برای تجربه بهتر کاربر و SEO مهم است.

نتایج غنی یا Rich Results

نتایج غنی اطلاعات اضافی مربوط به یک مورد جستجو است که همراه با یک نتیجه جستجوی ارگانیک ظاهر می شود. نتایج غنی معمولاً در قالب تصاویر، فیلم، قطعه متن و سایر عناصر بصری نمایش داده می شود که درک بهتری از آنچه جستجوگر به دنبال آن است ارائه می دهد. آنها همچنین می توانند توسط بازاریابان برای ایجاد یک تجربه همه جانبه برای جستجوکنندگان علاقه مند به نام تجاری یا محصول خود استفاده شوند.

فایل Robots.txt

Robots.txt یک فایل متنی است که صاحب سرور می تواند در فولدر اصلی سرور وب قرار دهد تا به خزنده های وب دستورالعمل هایی ارائه دهد. قوانین موجود در این فایل در قالب زبان ساده بیان شده است.

حرف S

خراش دادن یا Scraping

اسکرپینگ عمل جمع آوری داده ها از یک وب سایت (یا چند وب سایت) به صورت دستی یا خودکار است. از منظر SEO، از Scraping می توان برای به دست آوردن داده های انتخابی از وب سایت رقیب برتر خود استفاده کرد تا بتوانید از آنها درس بگیرید و محتوایی بهتر ایجاد کنید.

موتور جستجو یا Search Engine

موتورهای جستجو نرم افزارهای تحت وب و برنامه های کاربردی هستند که به کاربران این امکان می دهد تا اطلاعاتی را در اینترنت از جمله تصاویر، فیلم ها، مقالات خبری و موارد دیگر را جستجو کنند. موتورهای جستجو از انواع مختلفی از الگوریتم ها برای رتبه بندی وب سایت ها در صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می کنند. الگوریتم ها توسط موتور جستجوی شرکت برای ارزیابی یک صفحه وب بر اساس ارتباط، اعتبار و محبوبیت استفاده می شود. این ارزیابی با هدف اصلی ارائه مناسب ترین اطلاعات ممکن به کاربران انجام می شود.

ربات موتور جستجو یا Search Engine Bots

ربات موتور جستجو به عنوان خزنده یا اسپایدر نیز شناخته می شود. برنامه ای است که به طور سیستماتیک و فهرست بندی مدام و متناوب صفحات در اینترنت فعالیت میکند.

قصد جستجو یا Search Intent

هدف از جستجو این است که کاربر یک درخواست را در موتور جستجو بیابد. هدف می تواند اطلاعات، ناوبری، معامله یا تجاری باشد. وظیفه موتور جستجو این است که صفحات وبی را پیدا کند که ارتباط نزدیکی با پرس و جو جستجوگر دارند.

SEM یا Search Engine Marketing

SEM مخفف بازاریابی موتورهای جستجو است. SEM نوعی بازاریابی آنلاین است که شامل ارتقاء محصولات یا خدمات یک شرکت از طریق تبلیغات در موتورهای جستجو می شود.

بهینه سازی موتور جستجو یا Search Engine Optimization (S.E.O)

سئو به فرایند بهینه سازی وب سایت شما و صفحات آن اشاره می کند به طوری که وقتی شخصی کلمات کلیدی خاصی را جستجو می کند، وب پیج شما در نتایج موتور جستجو رتبه بالاتری پیدا می کند. با این کار محتوای شما متمایز می شود و مردم از برند شما مطلع شوند.

بهینه ساز موتورهای جستجو یا Search Engine Optimizer

سئو کار یک بهینه کننده موتور جستجو است. شخصی که وظیفه او بررسی و تجزیه و تحلیل وب سایت ها از نظر مطابقت با استانداردها و دستورالعمل های موتورهای جستجو است. اغلب فردی است که بهینه سازی های درون صفحه ای را در یک وب سایت پیاده سازی می کند یا حداقل اجرای آنها را تأیید می کند.

طرحواره یا Schema

Schema یک زبان نشانه گذاری است که به توسعه دهندگان وب اجازه می دهد تا داده های ساختار یافته اضافی را در کد HTML وب سایت خود جاسازی کنند. این داده های ساختار یافته می تواند توسط گوگل و دیگر موتورهای جستجو مورد استفاده قرار گیرند تا نتایج غنی تر و دقیق تری را به کاربران خود ارائه دهد.

ممیزی SEO یا SEO Audit

ممیزی SEO یک تجزیه و تحلیل جامع از وب سایت شما و عملکرد آن از منظر SEO است. ممیزی سئو برای شناسایی محتوایی که برای وب سایت نیاز است، کلمات کلیدی ای که نیاز به بهینه سازی دارند، مشخصات و کیفیت پیوندهای سایت و یا مشکلات فنی موجود در صفحات انجام میشود.

SERP یا Search Engine Result Pages

یکی از مرسوم ترین اصطلاحات سئو SERP است. صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPS) صفحاتی هستند که هنگام جستجوی کلید واژه ای در گوگل مشاهده می کنید. SERP ها روش پیدا کردن و به اشتراک گذاری اطلاعات آنلاین را تغییر داده اند. صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERPs) صفحاتی هستند که هنگام جستجوی چیزی در Google و Bing و Yahoo و غیره مشاهده می کنید.

پیوندهای سایت یا Sitelinks

پیوندهای سایت در زیر نام وب سایت در نتایج جستجو ظاهر می شوند و به کاربر اجازه می دهند مستقیماً به صفحه دیگری در وب سایت مذکور حرکت کند. آنها بیشتر در جستجوهای مارک دار رایج هستند، یعنی وقتی نام وب سایت را جستجو می کنید و در زیر نتیجه جستجوی برتر، پیوندهایی به صفحاتی مانند صفحه اصلی ، درباره ما ، تماس و غیره مشاهده می کنید. Sitelinks در صفحه نتایج یا SERPs شانس شما را برای کلیک گرفتن افزایش می دهد. پیوندهای سایت در بیشتر یا همه صفحات وب یک وب سایت ظاهر می شود. آنها ممکن است پیوندهای وبلاگ باشند که می توانند شما را مستقیماً به صفحه دیگری یا بخش دیگری از وب سایت ببرند. پیوندهای سایت در وب سایت نیز مشاهده می شود که دارای یک پاورقی برای همه صفحات است.

سئو اجتماعی یا Social SEO

سئوی اجتماعی فرآیند بهبود رتبه شما در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر، یوتیوب و اینستاگرام است. برای اینکه یک فرد یا یک کسب و کار در سایت های رسانه های اجتماعی رتبه خوبی داشته باشد، باید تعامل بالایی با پیروان خود داشته باشد.

گواهی SSL

یک گواهی SSL یا Secure Sockets Layer به کاربران یک وب سایت اطلاع می دهد که از رمزنگاری برای محافظت از داده های خود استفاده می کند و استفاده از آن ایمن است. گواهینامه SSL در یک وب سایت داده ها را هنگام انتقال از مرورگر شما به سرور وب سایت و بالعکس رمزگذاری می کند. این مولفه به کاربران در هنگام به اشتراک گذاشتن اطلاعات قابل تشخیص و حساس خود مانند شماره کارت اعتباری با یک وب سایت، اطمینان خاطر می دهد.

کدهای وضعیت یا Status Codes

کدهای وضعیت HTTP پاسخ هایی هستند که سرور وب سایت هنگام ارسال درخواست به جستجوگر از طریق مرورگر ارائه می دهد. به عنوان مثال، اگر سعی می کنید از کامپیوتر خود به یک صفحه وب دسترسی پیدا کنید و صفحه خطای 404 را نشان دریافت میکنید، این سرور وب سایت است که به درخواست مرورگر شما برای دسترسی به آن صفحه با اشاره به عدم وجود آن پاسخ می دهد. پنج کلاس کد وضعیت وجود دارد که اکثر آنها را نمی توانید مشاهده کنید، مانند کد وضعیت 2xx که نشان می دهد درخواست مرورگر با موفقیت پردازش شده است.

داده های ساختار یافته یا Structured Data

داده های ساختار یافته یکی از مهمترین بخش های SEO است زیرا اطلاعات ارزشمندی در مورد شرکت، محصولات و خدمات شما در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. این شامل اطلاعات تماس شما، آدرس فیزیکی، آدرس ایمیل، شماره تلفن، ساعات کار و غیره است.

زیر دامنه یا Sub Domain

زیر دامنه ها، دامنه هایی هستند که تحت دامنه اصلی وب سایت قرار می گیرند. آنها می توانند به عنوان جایگزینی برای زیرشاخه های فرعی هنگام سازماندهی وب سایت ها عمل کنند. همچنین اجازه می دهند بیش از یک وب سایت با نام دامنه یکسان به طور همزمان وجود داشته باشند.

حرف T

طبقه بندی یا Taxonomy

طبقه بندی یک سیستم طبقه بندی سلسله مراتبی است. اغلب در SEO برای طبقه بندی انواع مختلف صفحات استفاده می شود تا موتورهای جستجو بتوانند محتوای سایت خود را بهتر سازماندهی کنند. یک طبقه بندی را می توان یک درخت در نظر گرفت که با پایین آمدن به زیر گروه ها و زیر شاخه های بیشتری منشعب می شود.

سئو فنی یا Technical SEO

SEO تکنیکی به روشهای مختلف بهینه سازی وب سایت اشاره دارد که به محتوای وب سایت مربوط نمی شوند. به عبارت دیگر، این تکنیک ها همه کارهایی هستند که شما در پشت صحنه سایت خود انجام می دهید. اغلب گفته می شود که SEO فنی به روشی نامرئی انجام می شود زیرا شامل ویرایش هیچ محتوایی در سایت شما نمی شود. با این حال، می تواند به اندازه SEO محتوا مفید و گاهی حتی مهمتر از SEO محتوا باشد.

ممیزی فنی SEO یا Technical SEO Audit

ممیزی فنی SEO مستلزم غوطه ور شدن عمیق در یک وب سایت، بررسی طراحی و عملکرد آن، بررسی عملکرد خزیدن و تجزیه و تحلیل سرعت سایت است. همچنین شامل بررسی پیوندهای شکسته، محتوای تکراری، موانع خزیدن و بسیاری عوامل دیگر است که می تواند بر رتبه صفحه سایت در SERP تأثیر بگذارد. این یکی از اصطلاحات سئو است که شاید بتوان زیرمجموعه سئو داخلی محسوب شود.

برچسب عنوان یا Title Tag

تگ عنوان قسمتی از کد HTML است که در سرصفحه یک صفحه از وب سایت ظاهر می شود و برای اطلاع دادن به موتورهای جستجو در مورد موضوع صفحه مورد استفاده قرار می گیرد. برچسب عنوان یکی از مهمترین بخشهای بهینه سازی وب سایت شما برای دیده شدن توسط موتورهای جستجو است.

دامنه سطح بالا یا Top Level Domain (TLD)

دامنه سطح بالا یا TLD یکی از دامنه های مورد اعتماد، تنظیم شده و مورد استفاده (مانند com یا org) در اینترنت است. متداول ترین TLD ها عبارتند از com ، org ، net ، و حوزه های کشور مانند au. این TLD ها به یک وب سایت کمک می کنند تا اعتماد کاربران خود را جلب کنند.

ترافیک یا Traffic

ترافیک تعداد بازدیدکنندگان از یک صفحه وب، وبلاگ یا سایر مکان های آنلاین است. به 2 گروه اصلی ترافیک ارگانیک و ترافیک پرداخت شده تقسیم میشود.

حرف U

پیوند غیر طبیعی یا Unnatural Link

پیوندهای غیرطبیعی پیوندهایی هستند که با هدف ایجاد رتبه موتورهای جستجو در صفحه ایجاد شده اند. آنها اغلب با درخواست از مدیران وب سایت دیگر یا خرید یا معامله برای آنها به دست می آیند.

جستجوی جهانی یا Universal Search

جستجوی جهانی فرایند ادغام همه انواع نتایج در یک SERP است. این ادغام می تواند شامل تصاویر، فیلم ها، اخبار، توییت ها، محتوای رسانه های اجتماعی و موارد دیگر باشد.

محتوای ایجاد شده توسط کاربر یا User-Generated Content

محتوای تولید شده توسط کاربر یا UGC عبارت است از هر نوع محتوا (متنی ، صوتی ، تصویری و غیره) که توسط کاربران اینترنت ایجاد شده و در وب سایت ارسال می شود. این نوع از محتوا بسیار متفاوت از محتوای ایجاد شده و ارسال شده توسط مدیران وب است. UGC ها ، مانند نظرات ، توصیفات و تأییدها ، به وب سایت ها امتیازات شفافیت و اصالت (و بازاریابی رایگان) می دهند. UGC می تواند راهی عالی برای تبلیغ وب سایت و پر کردن آن با محتوای مرتبط باشد ، اما می تواند یک شمشیر دو لبه نیز باشد.

آدرس اینترنتی یا URL

نشانی اینترنتی یک آدرس وب منحصر به فرد است که به یک منبع منحصر به فرد در اینترنت ، به عنوان مثال ، یک صفحه وب یا یک وب سایت اشاره می کند. مانند اثر انگشت ، هر نشانی اینترنتی منحصر به فرد است و به طور ایده آل باید محتوای موجود در آن صفحه را هم به خزنده ها و هم به کاربران ارائه دهد. URL ها برای پیوند دادن نیز استفاده می شوند.

پارامتر URL

پارامترهای URL مقادیری در URL هستند (به دنبال علامت سوال) که به کاربران و خزنده ها اجازه می دهد تا تغییرات مختلف یک صفحه وب را مشاهده کنند و یا اطلاعات مربوط به کلیک برای پیوندهای ارجاع را ردیابی کنند. آنها بخشی از رشته پرس و جو URL ها هستند که همیشه وجود دارند اما همیشه قابل مشاهده نیستند. پارامترهای URL مختلف می توانند نتایج متفاوتی را به همراه داشته باشند یا در عین تغییر فاکتوری در پس زمینه ، صفحه و محتوای یکسانی را بازگردانند.

عامل کاربری یا User Agent

عامل کاربری واسطه ای است که بین شما و یک وب سایت قرار دارد و ارتباط را تسهیل می کند. به عنوان مثال ، مرورگر وب یک عامل کاربری است که به شما این امکان را می دهد تا به داده های سرورهای وب سایت دسترسی داشته باشید. عامل کاربری به وب سایت ها کمک می کنند تا اطلاعات مفید (مانند دستگاهی که مرورگر از آن استفاده میکند) را شناسایی کرده و متناسب با آن پاسخ دهند. مدیر وب سایت می تواند از این مولفه ها برای SEO استفاده کند.

تجربه ی کاربر یا User Experience (UX)

تجربه کاربری، تجربه یا احساسی است که کاربر هنگام سر و کار داشتن با وبسایت و صفحات آن لمس میکند. یک تجربه کاربری خوب احتمالاً کاربر را برای مدت بیشتری در وب سایت نگه می دارد و او را به وبسایت شما مجددا باز می گرداند. در حالی که یک UX بد احتمالاً بازدیدکنندگان را دور می کند. از منظر سئو UX در طراحی وب بسیار مهم است. زیرا اگر وب سایتی تجربه ای را که کاربران انتظار دارند را ارائه ندهد ، ممکن است کاربر دیگر  روی لینک صفحات آن وبسایت و آن دامنه کلیک نکند. به همین دلیل است که گوگل هنگام رتبه بندی وب سایت شما ، UX را در نظر می گیرد. این اصطلاح از اصطلاحات سئو است که در طراحی وبسایت نیز به کار برده میشود.

حرف V

جستجوی عمودی یا Vertical Search

جستجوی عمودی عبارت است از جستجوی چیزی با استفاده از چندین منبع به طور همزمان. این می تواند شامل جستجو در سیستم عامل های مختلف یا صفحات وب مختلف باشد.

در دید بودن یا Visibility یا Impression

Visibility یا SEO Visibility یا Search Visibility معیاری است که به شما می گوید چند درصد از کل کلیک های ارگانیک را وب سایت شما هنگام نمایش در SERP برای یک کلمه کلیدی معین دریافت می کند. اگر لینک شما در در صفحه دوم باشد ، Visibility برای صفحه وبسایت شما ممکن است کمتر از 1 باشد ، اما اگر از نظر یک کلمه کلیدی در رتبه اول قرار گیرد ، ممکن است میزان دید تا 50 درصد باشد. این اصطلاح یکی از پر استفاده ترین اصطلاحات سئو در تحلیل ها میباشد.

جستجوی صوتی یا Vocal Search

جستجوی صوتی یک زمینه تحقیقاتی است که به مطالعه پردازش زبان طبیعی و تشخیص گفتار مربوط می شود. هدف از جستجوی صوتی این است که افراد بتوانند از صدای خود برای تعامل با یک سیستم محاسباتی برای بازیابی اطلاعات یا انجام کارهای خاص استفاده کنند. فناوری جستجوی صوتی هنوز در مراحل اولیه خود است و بیش از 98 درصد جستجوها هنوز تایپی هستند. با این حال ، فناوری تشخیص صدا با پذیرش Alexa و Google Home آمازون در سال های اخیر رواج یافته است.

حرف W

صفحه وب یا Web Page

یک صفحه وب یک سند واحد یا مجموعه ای از اطلاعات در مورد یک موضوع (یا چند موضوع مرتبط) است که URL منحصر به فرد خود را دارد. صفحات وب از یک وب سایت دارای نام دامنه یکسانی در URL خواهند بود. یک صفحه وب می تواند انواع مختلفی از محتوا و رسانه را در درون خود داشته باشد.

ناوبری وب سایت یا Website Navigation

ناوبری وب سایت مسیری است که در آن یک وب سایت سازماندهی شده است و نحوه حرکت کاربر از صفحه ای به صفحه دیگر را تعیین میکند. این مهم است که جهت یابی وب سایت بصری و آسان باشد تا کاربران بتوانند تجربه مثبتی کسب کنند.

سایت اینترنتی یا Website

وب سایت مجموعه ای از چندین صفحه وب است که همگی نام یک دامنه مشترک را دارند. نام دامنه وب سایت معمولاً معرف شغلی است که وب سایت عرضه می کند. وب سایت ها دارای اهداف متمایزی هستند (تجارت الکترونیکی ، اطلاعات ، بانکداری و غیره).

سئو کلاه سفید یا White Hat SEO

سئو کلاه سفید به تکنیک هایی اطلاق می شود که بر رویکرد اخلاقی برای بهینه سازی موتورهای جستجو متکی هستند. سئوکاران کلاه سفید بسیار نگران این هستند که چگونه توسط گوگل و همچنین مشتریانشان درک خواهند شد. آنها مطمئن می شوند که از قوانین موتورهای جستجو پیروی می کنند و از تکنیک های آنها بیش از حد استفاده نمی شود. به همین دلیل است که اغلب آن را با نام سئو “اخلاقی” می نامند.

تعداد کلمه یا Word Count

تعداد کلمات موجود در هر سند ، مقاله یا محتوا معمولا متمایز از دیگری است. نمونه ها شامل پست های وبلاگی 1000 کلمه ای ، مقاله های 4000 کلمه ای یا کتاب های الکترونیکی 30000 کلمه ای است. از جمله اصطلاحات سئو است که در فرایند تولید محتوای متنی مورد استفاده قرار میگیرد.

سئو وردپرس یا WordPress SEO

عمل بهینه سازی وب سایت وردپرس برای موتورهای جستجو است. فرایندی است که با اصول اولیه شروع می شود و به سمت تکنیک های پیشرفته تر حرکت می کند. همه وب سایت ها ، صرف نظر از سیستم مدیریت محتوا یا Content Management System ، باید برخی مراحل اولیه را برای اطمینان از موفقیت SEO انجام داد.

حرف X

نقشه سایت XML یا XML Sitemap

نقشه سایت XML یک فایل با فرمت XML است که صفحات وب را به صورت سلسله مراتبی و با پیوندهای فوق العاده به هر صفحه فهرست می کند. این فایل برای کمک به موتورهای جستجو در یافتن نتایج و جستجوی موثرتر سایت شما موثر است. از جمله اصطلاحات سئو است که برای رفع ایرادات تکنیکال به دانستن آن نیاز خواهید داشت.

حرف Y

Yandex یا یندکس

Yandex (یا Yandex Search) محبوب ترین و بزرگترین موتور جستجو در روسیه است. Yandex Search متعلق به شرکتی به نام Yandex است که محصولات و خدمات اینترنتی مانند ایمیل ، تبلیغات ، تجزیه و تحلیل و موارد دیگر را ارائه می دهد. Yandex مشابه سایر موتورهای جستجو مانند Google یا Bing عمل می کند. سهم بازار جهانی 0.5 درصد است در حالی که در روسیه تا 40 درصد افزایش میابد.

سئوی YouTube یا YouTube SEO

سئوی یوتیوب به معنای نمایش ویدیوی شما در رتبه چند نتیجه اول است وقتی افراد از YouTube برای جستجو از عبارتهای مرتبط استفاده می کنند. نکته کلیدی در سئوی یوتیوب این است که مطمئن شوید عنوان و توضیحات قانع کننده ای برای فیلم خود دارید و از کلمات کلیدی مناسب استفاده می کنید.

متن برگرفته از Seosly

 
Summary
اصطلاحات سئو در 2021 | بیش از 200 کلمه تخصصی در مفاهیم سئو
Article Name
اصطلاحات سئو در 2021 | بیش از 200 کلمه تخصصی در مفاهیم سئو
Description
لیست بیش از 200 تا از پرکاربردترین اصطلاحات سئو که هم سئو کاران مبتدی و هم متخصصین سئو برای درک بهتر مفاهیم سئو نیاز خواهند داشت.
Author
Publisher Name
Still SEO
Publisher Logo

اشتراک گذاری:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on reddit
Share on skype

دیدگاه‌ خود را بنویسید

Your email address will not be published.

رنگ کلاه در سئو
مبانی سئو

رنگ کلاه در سئو

رنگ کلاه در سئو و همچنین دیگر مقوله های سایبری را شاید بتوان استعاره ای از استراتژی و مرزبندی اخلاق حرفه ای یک فرد مشرف

 
متن کامل >
تکنیک سئو 2021
آموزش پیشرفته

6 تکنیک سئو در 2021

همانطور که در گذر زمان موتورهای جستجو الگوریتم های خود را به روز رسانی میکنند، تکنیک های کسب رتبه بالاتر در SERP یا Search Engine

 
متن کامل >
سئو چیست
مبانی سئو

سئو چیست

در جواب این سوال که تعریف سئو چیست و متخصص سئو کیست، کلمه سئو که برگرفته از مخفف SEO است معادل Search Engine Optimization بوده

 
متن کامل >